Французька синематека віднайшла втрачену документальну стрічку «Париж Травень 68»

Paris_Mai_68

Короткометражний фільм «Paris Mai 68» було створено Шарлем Маттоном (Charles Matton) і Hedy Khalifat на анімаційному столі. У стрічці змальовано жорстокість поліції під час громадських виступів у Парижі у травні 1968 року.

Фільм, який вважали втраченим, було оцифровано із віднайденої чорно-білої 35-мм кіноплівки.

Більшість стрічок, живо спровокованих подіями травня 1968 року, знімали на 16-мм кіноплівку (наприклад «кіно-трактати» Жан-Люка Годара, Кріса Маркера, Алена Рене та інших, які Iskra та Французька синематека невдовзі оцифровуватимуть).

Натомість, на 35-мм зняв свій короткометражний документальний фільм «Actua 1» Філіпп Гаррель. Цю стрічку також довгий час вважали втраченою, адже її єдина копія зникла після одного із бурхливих показів тих часів. Але нещодавно Французька синематека зробила копію «Actua 1» з віднайдених негативів.

Фільм-свідчення «Paris Mai 68» було створено Шарлем Маттоном, знаним на той час передусім своїми роботами художника, та Hedy Khalifat, одним із піонерів туніського кінематографа.

У стрічці, укладеній із фотографій та документальних кінофрагментів, представлено жорстокі дії поліції.

За словами Hervé Pichard, який опікується закупами і реставраціями фільмів у Французькій синематеці, на початку стрічки продемонстровано мирну демонстрацію, а далі – атаки поліцейських на неї, газ, який вони пускають, постріли, удари, скривавлених демонстрантів, арешти…

Фільм «Paris Mai 68» було створено за швидкими слідами подій, аби викрити жорстокі дії держави і закликати демонстрантів продовжувати свої виступи. Автори завершують стрічку титром: «Боротьба триває».

Сергій Васильєв