Завдяки українському кіно доходи кінотеатру «Ліра» зросли втричі

Lira_Kinoteatr

Завдяки прокату українського кіно доходи кінотеатру українського фільму «Ліра» (колишнього кінотеатру «імені Чапаєва»), зросли втричі. Про це 7 квітня 2015 року повідомив голова Спілки Сергій Тримбач, відкриваючи у Будинку кіно творчий вечір «Етюди про Леоніда Осику» з нагоди 75-літньої річниці від дня народження митця.

Касові збори кінотеатру за лютий, коли він ще був «імені Чапаєва», становили 10 тис. грн. Натомість за березень концептуально оновлений за участі Спілки кінематографістів заклад вже як кінотеатр українського фільму «Ліра» заробив 32 тис. грн. При тому демонстрували тут виключно українські стрічки. Переважно це були сучасні художні, анімаційні та неігрові фільми, відзняті в останні роки.

Але демонстрували і вітчизняну класику. Зокрема, у кінотеатрі «Ліра», діяльності якого всіляко сприяє НСКУ, відбувся показ «Етюдів про Врубеля» Леоніда Осики за сценарієм Сергія Параджанова, а на 9 квітня тут заплановано спеціальну подію – День Сергія Параджанова, розповів Сергій Тримбач.

У програмі Дня Сергія Параджанова – його шедевр «Тіні забутих предків», біографічна драма Олени Фетісової та Сержа Аведікяна «Параджанов», документальні стрічки «Лариса Кадочникова. Автопортрет» (реж. Дмитро Томашпольский, Лариса Кадочникова) і «Небезпечно вільна людина» (реж. Роман Ширман), у яких ідеться про творчість митця.

Сергій Тримбач зазначив, що практику організації таких тематичних днів буде продовжено. Найближчим часом планується провести дні, присвячені митцям Леоніду Осиці та Юрію Іллєнку.

Водночас, саме існування кінотеатру українського фільму «Ліра», що так потужно заявив про себе, знаходиться під загрозою. Пішли чутки, що його закривають, а приміщення віддають в оренду театру «Актор» (нині він працює тут двічі на тиждень – у середу та неділю). Сергій Тримбач повідомив, що протягом дня мав кілька телефонних розмов з керівництвом столиці, відповідальним за галузь культури. Посадовці запевнили його, що планів закривати кінотеатр у них не має.

Слід сподіватися, що ініціативу зі створення спеціалізованих кінотеатрів українського фільму буде підтримано та поширено. Успішний досвід «Ліри» нині вивчають в інших містах. Наприклад, у Львові на базі кінотеатру «Сокіл» вже відкрито Львівський кіноцентр, діяльність якого за своїм ідейним спрямуванням схожа на роботу київського закладу.

Над перспективами утворення повноцінної мережі кінотеатрів для прокату вітчизняного кіно в інтерв’ю виданню Cultprostir нещодавно міркував і секретар правління НСКУ Дмитро Томашпольский, один з ініціаторів створення спеціалізованого кінотеатру українського фільму : «Якби, крім київської «Ліри», було створено ще 30 кінотеатрів українського сучасного фільму по всій Україні, то протягом місяця можна було без труднощів зібрати 600 тисяч глядачів. Це означає, що в кінці року було б близько 7,5 мільйонів глядачів. Але для цього потрібна воля держави. Поки діяльність «Ліри» – це вельми невелика кількість ентузіастів і волонтерів. Але це не заважає нашому кінотеатру користуватися популярністю у глядачів. Багато сеансів йдуть з аншлагами. Бувають і кіноманські стовпотворіння. Наприклад, на недавньому показі «Племені» Мирослава Слабошпицького був переаншлаг. У кінотеатр просто не помістилися всі бажаючі подивитися картину, багато хто не потрапили в зал, як це було і на відкритті «Ліри». І це неймовірно. Адже фільм Мирослава вже був у прокаті і навіть викладений в Інтернет. І тим не менш, на показ прийшов натовп. Це говорить про те, наскільки кінопрокатники недооцінюють інтерес глядачів до сучасного українському кіно».

11 березня 2015 року VI Пленум правління НСКУ, розглянувши питання «Українське кіно 2010-2015 рр. Ідейно-творча складова: підсумки та оцінка ризиків на майбутнє», постановив: «Схвалити заснування кінотеатру українського кіно «Ліра» у місті Києві та звернутися до регіональної влади в областях України із закликом щодо заснування мережі подібних кінотеатральних закладів. Зобов’язати регіональні осередки НСКУ опікуватися цим питанням на місцях».

Адреса кінотеатру українського фільму «Ліра»: вул. Велика Житомирська, 40.