Про зустріч представників влади і кінотеатрів із приводу «Кіборгів» і «Зоряних воєн»

Kiborgy

11 грудня 2017 року відбулася зустріч представників органів влади і кінотеатральних мереж із приводу гарантування продовження широкого кінотеатрального прокату «Кіборгів» Ахтема Сеітаблаєва, загроженого виходом у прокат фільму «Зоряні війни: Останні Джедаї» Райана Джонсона.

Голова Комітету з питань свободи слова та інформаційної політики Верховної Ради України Вікторія Сюмар із цього приводу написала таке:

«Увечері в Держкіно зустрілися з представниками мереж кінотеатрів. Чому? Тому що зараз ми всі пишемо про те, що «Кіборги» – крутіше «Дюнкерка», але вже за кілька днів в прокаті «Зоряні війни». І вони витісняють з наших кінотеатрів Кіборгів з нашою війною….

Домовилися, що «Кіборги» показуватимуть декілька тижнів. Всупереч і поруч з касовими «Зоряними війнами».

Дистриб’ютори та кінотеатри мають вірити в своє. В Українське. І «Кіборги» – це величезний крок до цієї віри.

Цифри – понад 8 млн. грн. касових зборів за кілька днів і заповнюваність в тій же мережі «Мультиплекс» – біля 40%.

І ще нам треба бренд українського кіно, зі своїми акторами-зірками, кінокритиками і телепрограмами. І ми це зробимо».

Подаємо опубліковану у Фейсбуці розлогу розповідь помічника-консультанта народного депутата Вікторії Сюмар Анни Камуз про зустріч голови Комітету з питань свободи слова та інформаційної політики Верховної Ради України Вікторії Сюмар, голови Державного агентства України з питань кіно Пилипа Іллєнка, державного секретаря Міністерства інформаційної політики України Артема Біденка та голови Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення Юрія Артеменка із представниками кінотеатральних мереж і дистриб’юторів.

Допис промовистий сам по собі. Але потребує деяких уточнень.

– Дата виходу чергового епізоду «Зоряних воєн» була відома усім у кіносередовищі (та й не тільки) ще два роки тому – і то не лише виходу в Україні, а глобально, по всьому світу.

Загальний комерційний вплив «Зоряних воєн», який нині намагаються дещо подолати в Україні зустрічами в чиновних кабінетах, такий, що виробник фільму Walt Disney Pictures витребує у кінотеатрів у США 65% зборів замість традиційних 50%. І кінотеатри погоджуються на це.

А кіностудії-конкуренти у вікенд, що передував прем’єрі довгоочікуваної стрічки, в широкий кінопрокат нових фільмів вирішили не випускати взагалі, аби не витрачати грошей і сил на промоцію. В Україні у вікенд напередодні нових «Зоряних воєн» вийшли «Кіборги».

– Квота демонстрації національних фільмів, інших  фільмів, вироблених суб’єктами кінематографії України, і творів національної кінематографічної спадщини, яку мають виконувати кінотеатри згідно із законом України «Про кінематографію», складає 15  відсотків  загального  щомісячного часу демонстрації фільмів, а не денного, як представлено у дописі.

– Збори «Кіборгів» за перший вікенд склали 8 млн. 187 тис. гривень. Збори «Дюнкерка» Крістофера Нолана за перший вікенд – з урахуванням дня допрем’єрних показів – становили 7 млн. 981 тис. гривень.

Сергій Васильєв

За останні 2 місяці Україна має 2 неймовірних кейси успішного кіно національного виробництва. Це «Сторожова застава» і «Кіборги».

Держава надає підтримку і вкладає у виробництво якісного кіно контенту. Держава водночас іде на зустріч дистриб’юторам і прокатникам, в тому числі в сфері податків і мита.

Держава законом встановила квоту 15% для національного кіноконтенту в кінотеатрах. Тобто в одному залі в один день не менше 15% всього прокатного часу має бути присвячено прокату фільмів національного виробництва.

Сьогодні держава в особі голови Комітету з питань свободи слова та інформаційної політики Верховної Ради України Вікторії Сюмар, голови Державного агентства України з питань кіно Пилипа Іллєнка, державного секретаря Міністерства інформаційної політики України Артема Біденка та голови Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення Юрія Артеменка за одним столом з дистриб’юторами і представниками мереж кінотеатрів зібрались напрацювати спільні рішення, щоб українське кіно якнайдовше лишалося в прокаті, зали були заповнені, глядачі і кінотеатри одночасно задоволені.

Так вийшло, що прокат «Кіборгів» співпадає в часі з прем’єрою «Зоряних війн». Відповідно кінотеатри різко зменшують кількість прокату українського кіно і ставлять в прокат всесвітньо відомий блокбастер.

Я ще не встигла подивитись «Кіборгів», в кінці цього тижня маю відрядження і, коли повернусь, боюсь, що лишиться 1 сеанс в незручний час і незручному місці, чого мені дуже б не хотілося. А «Зоряні війни» (пробачайте всі фанати) будуть крутити майже цілодобово паралельно в усіх залах всіх кінотеатрах столиці. При цьому дата релізу «Кіборгів» була озвучена ще влітку. І виглядає зовсім не «совпадєнієм», що кінотеатри ще навіть не отримавши прокатне посвідчення на «Зоряні війни» за 2 місяці до прем’єри починають продавати квитки і активно вкладаються в промо.

Кінотеатри закидають, що глядачів на українських кінофільмах об’єктивно менше. А крутити кіно в напівпорожньому залі невигідно. Тут потрібні системні кроки. Бо дійсно заставити дивитись українське кіно неможливо, але потрібно спонукати його дивитись і вчити його сприймати.

Тим більше, що «Кіборги» зараз б’ють рекорди. І починати знімати його з прокату на користь голівудських блокбастерів несправедливо. І це питання соціальної відповідальності кінотеатрів і їхньої соціальної функції, а не тільки відпрацьовування бізнес-моделі з метою заробляння грошей.

Тим більше, що на українському кіно нового рівня, такому як «Сторожова застава» і «Кіборги», сьогодні вже можна і заробити. І якщо виграє вся індустрія, то виграє і кожен її гравець.

Для прикладу кілька цифр про «Кіборгів». В четвер, в день прем’єри, «Кіборги» стартували на 211 екранах, вже в перший вікенд кількість збільшилась до 254 екранів.

Лише одна мережа «Мультиплекс» за перший вікенд прокатала «Кіборгів» 759 сеансів.

І з того, що сильно вразило особисто мене – «Кіборги» зібрали бюджет на 1 млн. гривень більше ніж «Дюнкерк» тільки за перший вікенд прокату. Це історія успіху. І найприємніше те, що в основі цієї історії успіху лежить реальна історія України, в якій ми сьогодні живемо.

Нарада конструктивна. І, впевнена, дасть свої результати. Якісного українського кіно виробляється все більше і більше, будемо більше вкладатись в його промо і в системні речі для просування і популяризації, і переконана, що скоро ще більше його стане в кінотеатрах, і тому я ще більше прошу всіх своїх друзів підтримувати національного кіновиробника. В конкретно даному випадку всіх запрошую до перегляду «Кіборгів», готова скласти компанію.

Анна Камуз, 11 грудня 2017 року